otrdiena, 2010. gada 23. februāris

Kāpostu strūdele, jo ziema turpinās

Neesmu vairs pietiekami garīga būtne un kuro gadu saprotu, ka gavēnis neizdosies. Pārāk ierasts ir iepriecināt sevi simts hedonistiskos veidos. Un arī uz ziemas beigām nevar riskēt nonākt pārāk ciešā kontaktā ar savu nemateriālo daļu, kā tas notiek gavējot. Atliek apskaust tos, kuriem pietiek motivācijas un/vai gribasspēka un/vai intereses. Nu, sava loma ir arī reliģijas arvien tālākai aiziešanai no dzīves.

Tāpēc- ne par kāpostu salātiem, bet par kāpostu ruleti. Ļoti garšīgu, februārim atbilstošu un vienkāršu. Avots- B.Riasas-Buheras grāmata „Lieldienas”. Recepti saīsināju un atstāstīju, nevis pārrakstīju.
Strūdele ar skābētiem kāpostiem
Vajag:
Mīklai:
250 g miltu
šķipsniņa sāls
125 ml remdena ūdens
5 ĒK augu eļļas
1 olas dzeltenums
Pildījums:
1 vidēja izmēra vārīts kartupelis, rūpīgi samīcīts vai izspiests cauri kartupeļu spiedei
1 sīpols, sīki sakapāts
sauja sakapātu zaļumu (man- maurloki, pētersīļi, dilles)
600 gr rupji sakapātu skābēto kāpostu (pēc iespējas sausāku)
150 gr rīvēta ementāles siera (man bija kādi 100 g)
100 g krējuma
sāls, kajenas pipari, rīvēts muskatrieksts
Gatavošana:
Mīkla:Visas sastāvdaļas sajaukt traukā, tad samīcīt uz darba virsmas ļoti elastīgu, nelipīgu mīklu. Pārklāt ar plēvi, nolikt siltā vietā, kamēr tiek gatavots pildījums.
Sagatavot pildījumu:Sajaukt visas sastāvdaļas, pievienot sāli-piparus, labi samaisīt.
Gatavot ruletes: Mīklu sadalīt trīs daļās, katru izveltnēt ļoti, ļoti plāni. Pēc tam pārkaisīt ar miltiem, likt uz virtuves dvieļa un izstiept vēl plānāku (es to nedarīju). Nedaudz pārziest ar augu eļļu, likt trešdaļu pildījuma ne tuvāk kā 2 cm no malas. Ļoti akurāti sarullēt, aizspiest galiņus un saudzīgi pārlikt uz paplātes, kas izklāt ar cepamo papīru. Tāpat rīkoties ar pārējām 2 ruletēm. Likt paplāti aukstā cepeškrāsnī, uzkarsēt līdz 200 C (ar konvekciju-180 C), cept stundu un 10 minūtes. Cepšanas laikā 2-3 reizes pārziest ar sviestu. Atdzesēt.
Komentāri: tā rulete, kuru es piespiedu, lai kļūst plakanāka- pārplīsa. Pārējās- nē. Domāju- nevajag spaidīt un vispār lieki pieskarties.
Iespaidi: izcila rulete, ļoti garšīgs pildījums un ļoti burvīga neitrāla mīkla (turklāt tās ir maz).