piektdiena, 2012. gada 23. marts

diedzēti kvieši un ķīniešu pupiņas

Neliels ievads. Domāju nav vajadzības skaidrot kāpēc tas ir supervērtīgs produkts marta mēnesī, vitamīnu un elementu deva avitaminozes pārņemtajiem organismiem:)
Diemžēl, neko citu es diedzēt neprotu, visi mēģinājumi diedzēt kaut ko uz marles vai tml cietuši totālu fiasko- viss sapuva vai sapelēja un ar gadiem zaudēju pacietību eksperimentēt.
Taču ir 2 lietas, kuras nesagādā problēmas nekad un nekādos apstākļos- kvieši un ķīniešu pupiņas.Ja iepriekš neko tādu nelietojāt un ir šaubas par to, vai garšos- nu, lielveikalos gan kvieši, gan ķīniešu pupiņas ir nopērkami nelielās kārbiņās, var uzzināt.
Pēc maniem aprēķiniem gan pupiņas (pērku tirgū) gan kvieši ("Graudu spēkā") sanāk aptuveni 15-17 reizes lētāki nekā veikalā. Jo puskilo bioloģiski audzētu kviešu "GS" maksā, cik atceros, ap 40 santīmiem, savukārt veikalā viens trauciņš- 65 sant. No puskilo šādi trauciņi noteikti kādi 15 sanāks (īstenībā noteikti vairāk).

Es jau nerunāju par to, ka man nepatīk, ka veikalā uz šiem produktiem nav izdīgšanas datuma un pupiņās katru reizi gadās dažas neizdīgušas, kas apdraud zobus.

Diedzētie kvieši
Dīgst diennakti-pusotru atkarībā no temperatūras virtuvē.
Es vienmēr diedzēju puskrūzi un apēdu 2-4 dienās.
Tātad-
Nopirkt kviešus-tirgū, bioveikalā vai "Graudu spēkā"(vakar nopirku tur bioloģiskos, milzīgus un skaistus)
Vakarā iebērt krūzē tik, cik diedzēsiet (ja nepieciešams, iepriekš pārlasīt). Noskalot minūtes 10 zem tekoša ūdens. Tad nokāst- lai būtu slapji, bet bez lieka ūdens. Un atstāt uz nakti krūzē. No rīta rūpīgi noskalot, nokāst, uzlikt kaut kādu vāku vai apakštasi un atstāt līdz vakaram. Atkal noskalot. Un otrajā rītā, visticamāk, būs gatavi. Pārbaudīt var uz zoba- jābūt mīkstiem un ēdamiem:) Un kā tikai graudam parādās balts punktiņš- asna gals- uzreiz uzlikt vāku/apakštasi un novākt ledusskapī, lai apturētu dīgšanu (fotogrāfijā jau ir pāris stundas vēlāk, nekā vajadzētu). Garšu neietekmē, ja pārdīgst, bet, cik saprotu, visveselīgāgais ir sākumposms.
Izmantošana:
-var pēc brokastīm apēst kādu ĒK;
-var likt pie lapu salātiem, uz sviestmaizēm, pie putrām, jogurta, biezpiena un tml.
Diedzētas mung pupiņas
(pa kreisi sausas, pa labi-diedzētas)

Gatavošana ir analoģiska, dīgst vēl ātrāk. Jādiedzē, kamēr balta svītra vai galiņš un kļūst sulīgas un kraukšķīgas.
Izmantošana:
-pie salātiem, zupās, dārzeņu sautējumos, uz sviestmaizēm. Mans bērns ēd kā piedevu pie olām vai tāpat ar karoti.