ceturtdiena, 2014. gada 31. jūlijs

kafijas vārīšana bez speciālām ierīcēm:)

Nezinu, vai kāds vēl tā dara? Es tik tiešām vāru kafiju kafijas kanniņā (kā, starp citu, to sauc latviski? krieviski ir джезва vai турка). Darba dienās dažreiz apleju krūzē, bet nu atšķirību jūtu, tēpēc cenšos to darīt retāk. 
Aplejot krūzē, kafija vienmēr ir vienādi pliekana, ja tā ir no labajām- tad var sanākt normāla, bet laba- visticamāk nesanāks.
No kafijām es saprotu apmēram tik pat daudz, kā no vīna- atšķiru labu no sliktas, taču labajās gradācijas jūtu reti. Līdz ar to, pieņemot, ka neesmu nekādā ziņā eksperte, mājās pēdējā laikā lietoju Andrito malto.  Dzeru vienu tasi dienā, tāpēc man nav aktuāla ekonomija, man ir aktuāli tikai un vienīgi, lai šī vienīgā tase man sagādātu prieku.

Nu tā, un te man kafijasdraugs.lv piedāvāja notestēt un izteikt viedokli.Es nepajautāju- kas man būtu jādara, ja viedoklis izrādīsies negatīvs, bet tas arī nebija vajadzīgs- kafija izrādījās laba.
Saņēmu paciņu šīs kafijas.
Ko es ar to darīju? To es vārīju kafijas kanniņā:)

Un gribu pastāstīt arī jums- kā ir jāvāra kafijas kanniņā. Tie, kas lasa krieviski, var palasīt šajā blogā, bet pārējiem atstāstīšu svarīgāko.

Daži nosacījumi:
-ja kafija netiek malta katrai tasei, maltā veidā to vēlams uzglabāt saldētavā (nu vismaz ledusskapī kā tādā)
-kafija kanniņai jārēķina 1 TK uz 60 ml ūdens (tātad- lielai tasei 4 TK. Manuprāt, var par 1 samazināt, ja vajag)
-kafijai vajadzīgs ledusauksts ūdens (labāk pudeli turēt ledusskpī. 
-ūdens ne no krāna, ne karsts, ne vārīts!
-var kafijai pielikt mazu šķipsnu sāli, būs izteiksmīgāka garša
-var pielikt garšvielas- ingveru, krustnagliņas, vaniļu, piparus, kanēli un tml.

Vārīšana, vienkāršākā versija:
Uz mazas uguns uzlikt kanniņu, nedaudz pasildīt, iebērt kafiju, pavisam drusku pasildīt.
Pieliet ūdeni, apmaisīt.
Krūzē, nu kuras dzersiet, ieliet verdošu ūdeni.
Kad kafija sāks kāpt- noņemt, apmaisīt. izliet ūdeni no krūzes, ieliet kafiju.
Kafija, kuru testēju, man likās visai laba, jo tai tāda saprotama, bet ne tik vienkārša garša, tik tiešām bagātīga un patīkama. 

4 komentāri:

 1. ... ja Tu lieto Andrito malto, tad Tu lieto tādu kafiju, kas ceļojusi maisos, no kuriem es šuju somas :D

  AtbildētDzēst
  Atbildes
  1. Aija, man nav šaubu par to, ka pasaule ir maza!)))

   Dzēst
 2. O!! Es pamēģināšu turēt kafijas ūdeni ledusskapī! Cik labs padoms, nebiju iedomājusies, katru reizi iztecinu liekus litrus, lai būtu riktīgi auksts no krāna.
  Ir tāda veca, smieklīga zviedru filma, kurā zviedri (80tajos gados, laikam) brauc ceļojumā uz siltajām zemēm, un viens zviedrs ir satraucies un prasa, vai viesnīcā būs "zviedru kafija".
  Par to smējos tikai agrāk; tagad, pēc 11 gadiem Sverijē man ir tieši tā pati problēma - nekur (nu varbūt izņemot pārējo Skandināviju) nevar dabūt garšīgu filtra kafiju (zviedriski bryggkaffe, tāda, kas vārīta ar "parasto" elektrisko kafijas automātu, kurā ieliek papīra filtru). Tikko uzvārīta, stipra filtra kafija - nekā labāka pasaulē nav. :)))
  Es dzeru Gevālijas (Gevalia) brygg, tā man mājās sanāk visgaršīgāk.
  Ja kādu interesē - jau vairākus gadus filtra kafijai Zviedrijā ir riktīga renesanse, visās foršajās kafejnīcās ir milzu termosi ar vienu vai divām filtra kafijas garšām.
  Parunāsim biežāk par kafiju!! :))) Man tā patīk!

  AtbildētDzēst
  Atbildes
  1. Ieviņ, pārējie padomi īstenībā ir pat vēl vērtīgāki- gan par kafijas kanniņas sildīšanu, gan par proporcijām, jo es ilgus gadus bēdājos, ka kafijai nav garšas, kamēr sapratu, ka lieku par maz kafijas un tas arī viss.

   zini, priekš manis kafija no kafijas filtra ir grūti aptverama- tādu vāra mani vecāki un es nesaprotu- kapēc viņi to dara))) Bet es saprotu, ka mēs runājam tomēr par dažādām lietām. Nekad neesmu dzērusi garšīgu no filtra, esmu ļoti ieintriģēta! Nav ne jausmas- kādas garšas nianses tur var būt. Visas, ko es pazīstu, ir vai nu aparātos taisītas kafejnīcās- samērā reti tās īpaši atšķiras savā starpā; vai arī kafijas kanniņā uz gāzes plīts (jā, protams, turku uz smiltīm ir kas īpašs, bet nu būsim reālisti))

   Dzēst